Monthly Archives: studeni 2017

  • 0

VRTIĆ CICIBAN : „Mališani naučili kako reciklirati i kompostirati“

Category : Projekti

djeca
Udruga za ruralni razvoj Ravni kotari završila je projekt Zeleni vrtić, koji je financiran u sklopu natječaja za udruge Upravnog odjela za razvitak otoka i zaštitu okoliša.

Prosječna količina otpada u Hrvatskoj iznosi oko 790 kg/po stanovniku. Prema podacima u Republici Hrvatskoj najviše otpada proizvodi se upravo na zadarskom području (oko 550 kg/po stanovniku). S obzirom na to da se u dječjim vrtićima svakodnevno poslužuju doručak i ručak, što rezultira određenom količinom otpada, važno je taj otpad pravilno zbrinuti.
kompostiranje

Projektom smo djecu iz skupine Bombončići odgojiteljice Gabrielle- Anne Radulić, te skupine Loptice odgojiteljice Andree Kurtović uz ostale zaposlenike vrtića Ciciban osvijestili o tome što je biootpad, kako pravilno odvajati otpad te kako koristiti kompost u vrtu.

Glavni cilj projekta Zeleni vrtić bio je educirati djecu vrtića Ciciban kako pravilno odvajati biootpad sa ciljem smanjena ukupne količine otpada u vrtiću.

Kroz projekt mališani su stekli znanja o načinima brige za okoliš i očuvanja prirode i ujedno stvorili naviku odvojenog odlaganja biootpada.
Nives Rogoznica

Nives Rogoznica iz Eko Zadar održala je zanimljivu radionicu o kompostiranju. Djeca su kroz interaktivni pristup naučila kako da od kora voća i povrća, razgradivog kartona i papira, napraviti kompost s kojim mogu oplemeniti svoj vrt ili travnjak.

Cilj projekta Zeleni vrtić je da smanji ukupnu količinu otpada koju utječe na
onečišćenje tla i zraka. Očekujemo da projekt potakne roditelje vrtićke djece i ostale vrtiće u gradu Zadru da odvajaju biootpad.

Projektom „Zeleni vrtić“ djeci vrtića Ciciban približili smo i omogućili stjecanje znanja o načinima brige za okoliš i očuvanja prirode sve s ciljem da se od malih nogu stvori navika za odvajanjem biootpada.


  • 0
IMG_0985

Austrijanci brali masline i smilje, a oduševilo ih pečenje rakije

Category : Novosti

IMG_0985

U studenome će skoro svi hoteli tonuti u zimski san, a upravo u to vrijeme je najživlje u maslinicima. Treba pozvati turiste u berbu maslina, oni još i plate za taj doživljaj. Gostima bi to bio pravi izazov, a i sami domaćini ne bi bili u minusu, mišljenja je Pintur
Ovih dana dok se u zadarskom kraju savijaju grane maslina domišljate turističke agencije organiziraju izlete za turiste koji beru masline. Stranci se vraćaju oduševljeni onim što su doživjeli.

– Za veliku grupu gostiju iz Austrije Izletište Butić u Briševu proteklog vikenda organiziralo je branje maslina i smilja, pečenje rakije, a za sve goste organiziran je ukusan ručak usred maslinika, kazala je Marta Pintur, dopredsjednica Udruge za ruralni razvoj Ravni kotari.

Osmišljen turistički aranžman kroz aktivan turizam u prirodi, berba grožđa i maslina, proizvodnja vina, ulja i rakije veliki je korak u smjeru produljenja turističke sezone.

Ručak u masliniku

– U studenome će skoro svi hoteli tonuti u zimski san, a upravo u to vrijeme je najživlje u maslinicima. Treba pozvati turiste u berbu maslina, oni još i plate za taj doživljaj. Gostima bi to bio pravi izazov, a i sami domaćini ne bi bili u minusu, mišljenja je Pintur.

Austrijanci su od četiri dana boravka u našoj županiji, dva dana proveli na Izletištu Butić.

– Ruralni turizam zadnjih godina postaje sve aktualniji oblik turističke ponude, a ovakvi primjeri pokazuju nam da trebamo raditi na osmišljavanju dodatnog sadržaja i aktivaciji cijele lokalne zajednice, kaže Pintur dodajući kako uz malo poticaja i ideja turističko branje bresaka, trešanja, višnje maraške, smokava, smilja, grožđa i maslina, može biti zabavno i korisno, može postati prepoznatljiv turistički brend.

Umirovljeni Austrijanci s oduševljenjem su proveli dva dana u Izletištu Butić berući masline i smilje, uživajući u svježem zraku i seoskom ambijentu, a najviše od svega ih je oduševilo pečenje rakije, ručak u masliniku, kušanje maslinovog ulja te kapljice domaćeg vina i rakije.

– Ovo je izvanredan doživljaj, imali smo prigodu brati masline što nije jednostavno ni lagano, ali i kušati sjajno maslinovo ulje, vino i rakiju, ispričao je svoje dojmove austrijski turist.

Dojmovi su vrlo dobri iako cijeli dan provedu u berbi s grabljicama u ruci. Preporučuju berbu i prijateljima koji dolaze i žele odmor izvan sezone. Izletište ih očarava, a domaćini su srdačni.

Na fakultetu jedno, u praksi drugo

– Njima je to poseban doživljaj jer iz prve ruke doznaju o uzgoju, rekreiraju se, a mi se potrudimo da ih dobro ugostimo i nahranimo, priča domaćin Ante Butić, vlasnik OPG-a.

Dodaje kako su austrijski i njemački gosti već pomalo zasićeni standardnim izletima te im je glavni odabir za ostanak u Zadarskoj županiji bio piknik u masliniku s ručkom, branje maslina i pečenje rakije.

– Oduševljeni gosti provodeći dan u masliniku znatiželjno su zapitkivali zašto se na OPG-u Butić sadi smilje, a kad im je objašnjena njegova ljekovitost s zainteresirali su se za proizvode od smilja, priča Butić.

Obiteljsko gospodarstvo Butić smješteno je u Briševu, tek sedam kilometara od samog centra grada Zadra. Autobusi im gotovo svakodnevno dovoze strane turiste, koji odmor provode u hotelima na obali. U Briševu kao da je srce turističke sezone.

– Aktivan ruralni odmor poznat je u Europi, u našoj županiji još nije toliko zaživio, ali budućnosti svakako ima, uvjeren je Butić.

Izletište Butić dosad je ugostilo 14.632 stranih gostiju, samostalno i na svoj trošak, obilaze agencije i putuju od sajma do sajma.

– Recept za uspjeh je gostoljubivost i dobra spiza, tvrdi Buić.

Ante se na selo vratio nakon završenog studija ekonomije. Iako mu to pomaže u pripremi projekata, životno iskustvo smatra važnijim.

– Na fakultetu učite jedno, a praksa je drugo. S bakom sam išao čuvati ovce, a kod kuće učio kako se proizvodi pršut i sir i sve ostalo, objašnjava Butić.

Kući ponesu dojmove i delicije

Uz tradicionalnu stogodišnju gostoljubivost obiteljskog gospodarstva na Izletištu Butić u konobi se nude domaće delicije, a u ponudi imaju sve atraktivnije branje grožđa, maslina i smilja te proizvodnju vina, maslinovog ulja i rakije.

– Osim izleta u naš vinograd gdje s gostima beremo grožđe, učimo ih kako se proizvodi vino i rakija, u suradnji s agencijama organiziramo berbu maslina, smilja i sve ostalo što uz to ide. Pokazalo se kao pun pogodak, zadovoljno će Ante.

Upravo u Briševu praksa potvrđuje da je turizam moguć u poznu jesen i zimu. To će mjesto turisti pamtiti i po delicijama koje će ponijeti kući.

PREUZETO ZADARSKI LIST
AUTOR – Velimir Brkić