ZAVRŠNA KONFERENCIJA PROJEKTA Suvremena znanja stigla u Ravne kotare i Dalmatinsku zagoru

  • 0

ZAVRŠNA KONFERENCIJA PROJEKTA Suvremena znanja stigla u Ravne kotare i Dalmatinsku zagoru

Nakon dvije godine provedbe u Zavičajnom muzeju Benkovac održana je završna konferencija projekta »AgroSTEM«. Provedba je započela 18. svibnja 2021. godine te je financiran iz Europskog socijalnog fonda s 243.288,39 eura bespovratnih sredstava gdje je glavni cilj projekta bilo osigurati jačanje kapaciteta organizacija civilnog društva za aktivno uključivanje djece i mladih te opće populacije u popularizaciju STEM-a i unaprijediti kapacitete organizacija civilnog društva za provedbu programa u spomenutom području. Osim toga, jedan od ciljeva, bio je i unaprjeđenje suradnje organizacija civilnog društva i odgojno-obrazovnih i visokoobrazovnih institucija u ovom području te povećati broj aktivnosti s ciljem popularizacije STEM-a u općoj populaciji s naglaskom na djecu i mlade.
347103623_146316264999434_4536387660468203313_n

Osim korisnika Udruga za ruralni razvoj “Ravni kotari”, na konferenciji su sudjelovali i partneri Veleučilište “Marko Marulić” u Kninu, Zajednica tehničke kulture ZADAR, Udruga Mali koraci Benkovac i Općina Zemunik Donji, predstavnici Agencija za razvoj Zadarske županije ZADRA NOVA koji su pružali tehničku pomoć tijekom pripreme i provedbe projekta, volonteri, korisnici projekta OPG-ovi i osnovnoškolci, mediji, te predstavnici raznih lokalnih i regionalnih institucija.

Na konferenciji su predstavljeni rezultati projekta tijekom dvije godine provedbe, održivost projekta u budućnosti te je održana panel rasprava na kojoj su sudjelovali partneri, na temu „Kako smo projektom AgroSTEM utjecali na promjene o STEM znanjima?”.

347232434_1357449021470546_339898046706806620_n

Marta Pintur Bosna, istaknula je kako je jako zadovoljan činjenicom da su se uspješno provele sve aktivnosti projekta unatoč činjenici što se dobar dio provedbe projekta nalazio u periodu COVID pandemije.

„Ovim se putem zahvaljujem svima koji su bili dio projekta, prvom voditelju Dariju Vištici, partnerima, učenicima, studentima i OPG-ovima koji su redovito sudjelovali na radionicama projekta. Posebno zahvala zaposlenicama agencije Zadra NOVA Larisi Maruni i Martini Vukašini bez čije pomoći ne bismo uspješno proveli sve aktivnosti projekta. Unatoč poteškoćama na zadovoljstvo svih dionika projekt je vrlo prepoznat i uspješno proveden. Vjerujem da je ovo samo početak uspješnih suradnji svih članova projektnog tima, istaknula je Pintur Bosna.

347402202_256452093572315_1317072320227360480_n

Zaključeno je da se provedbom projekta AgroSTEM stvorila nova perspektiva za buduće projekte koji imaju za cilj razviti ruralno područje i podignuti kvalitetu života populacije ruralnog kraja, te da se ostvario glavni cilj projekta kojim su organizacije civilnog društva ojačale svoje kapacitete za popularizaciju STEM-a među djecom i mladima i općom populacijom.

Voditeljica projekta Marta Pintur Bosna istaknula je važnost korištenja suvremenih tehnologija u poljoprivredi i mogućnosti koje iste pružaju u poboljšanju i promociji proizvodnje.

OPG Doris Ćusa, OPG Vjerica Sekulić i OPG Butić izložili su i svoje proizvode, te predstavili sudionicima konferencije svoje proizvode.

347272429_728103829107054_5258444320564885265_n

Uz prezentaciju proizvoda pokazali su i usvojena znanja koja su odmah povezali s promocijom svojih proizvoda i usluga. Tako nam je OPG Vjerica Sekulić prezentirala kako je povezala bar kod na svojoj posjetnici sa stranicom projekta agroste.hr na kojem se nalazi tržnica s domaćim proizvodima i na koju se moglo slobodno priključiti i svi zainteresirani poljoprivredni proizvođači.

Treba istaknuti da je upravo kroz projekt AgroSTEM Veleučilište Marko Marulić u Kninu dobilo vrijednu opremu (laboratorijsku i terensku opremu) koja će se koristiti za bolje obrazovanje njihovih studenata, ali je dostupna i široj javnosti, kao što je primjerice, analiza maslinovog ulja za lokalne OPG-ove kako bi znali sustavno raditi na poboljšanju kvalitete. Tako se na najbolji mogući način povezao STEM i poljoprivreda!

347410882_186198627294815_8926276208086263156_n

No iako projekt službeno završava svatko tko želi naučiti o STEM-u može pristupiti i platformi na linku.

Pozivamo sve zainteresirane OPG-ove da se priključe platformi gdje u rubrici naziva registracija prijavljujete svoj OPG. Nakon završene registracije dobit ćete povratne informacije za daljnje korake.

U sklopu platforme nalazi se aplikacija koja se otvara preko platforme (ne kao inače preko trgovine) gdje će se prezentirati proizvodi i usluge. Aplikacija sadrži online tržnicu gdje se nalaze trenutni registrirani OPG-ovi.

Cilj je da se svim prijavljenim proizvođačima putem platforme podigne vidljivost te da marketinški nastupate kao cjelina u kojoj svatko ima svoju vrijednost, autentičnost i posebnost.

Uz to na platformi je dostupan priručnik u digitalnom obliku koji sadrži sve materijale radionica. Koga zanima programski jezik Python, digitalni marketing, osnove pedagoških vještina na jednom mjestu ima vrlo vrijedan edukativan materijal koji sadrži videozapise svih radionica kao i ppt prezentacije.

347224911_624426789708507_525523620584808732_n

Korisnik projekta Udruga za ruralni razvoj Ravni kotari potpisala je Ugovor o dodjeli bespovratnih sredstava (UP.04.2.1.10.0021) za projekt koji se financira iz Europskog socijalnog fonda u financijskom razdoblju 2014. – 2020. Osim Udruge za ruralni razvoj Ravni kotari koja je prijavitelj, partneri na projektu su i Veleučilište „Marko Marulić” u Kninu, Udruga za djecu, mlade i obitelj „Mali koraci”- Benkovac, Zajednica tehničke kulture Zadarske županije i Općina Zemunik Donji. Ured za udruge Vlade Republike Hrvatske kao Upravljačko tijelo u postupku odabira projekta u okviru otvorenog trajnog Poziva na dodjelu bespovratnih sredstava „Jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za popularizaciju STEM-a”, Odlukom o financiranju dodijelilo je iznos od 243.288,39 eura bespovratnih sredstava za projekt „AgroSTEM”. Bespovratna sredstva osigurana su iz Državnog proračuna Republike Hrvatske (15%) i iz Europskog socijalnog fonda (85%).

347131259_2569164340057651_448144100690855852_n

Provedbom projekta osigurat će se jačanje kapaciteta organizacija civilnoga društva za aktivno uključivanje djece i mladih te opće populacije u popularizaciju STEM-a, unaprijedit će se kapaciteti organizacija civilnoga društva za provedbu programa u području popularizacije STEM-a. Također, unaprijedit će se suradnja organizacija civilnoga društva i odgojno-obrazovnih i visoko obrazovnih institucija u području popularizacije STEM-a, te će se povećati broj aktivnosti s ciljem popularizacije STEM-a u općoj populaciji s naglaskom na djecu i mlade.

Sadržaj publikacije/objave isključiva je odgovornost Udruge za ruralni razvoj Ravni kotari.