Projekt “Gospodin pas”

  • 0
gospodin-pas

Projekt “Gospodin pas”

Category : Novosti

„Gospodin pas“, projekt čiji je nositelj udruga za ruralni razvoj Ravni kotari financiran je u sklopu Javnog natječaja za predlaganje programa ili projekta udruga i prirode na području Grada Zadra za 2016. godinu iz upravnog odjela iz Upravnog odjela za razvitak otoka i zaštitu okoliša.

Cilj projekta ‘Gospodin Pas’ je podizanje svijesti i edukacija vlasnika pasa i lokalne vlasti o važnosti pravilnog postupanja s psećim izmetom za okoliš, zdravlje ljudi ali i njihovih kućnih ljubimaca. Dok se s jedne strane često ističe problem psećih ‘nagaznih mina’ na javnim površinama (parkovima, šetnicama, plažama) grada Zadra s druge strane vlasnici pasa žale se kako u gradu ne postoji nikakav pseći park ili mjesto na kojem mogu slobodno istrčavati svoje ljubimce.

Prema informacijama predstavnika lokalne vlasti 90-ih godina postojalo je nekoliko kanti za pseći izmet, koju su prema riječima istih uništili građani, pa zbog navedenoga još uvijek postoji nevjerica oko postavljanja novih kanti i njihovog mogućeg uništenja.

Cilj projekta je osvijestiti sve razine vlasti i građane vlasnike pasa o štetnim posljedicama nesakupljanja i nepravilnog zbrinjavanja ove vrste otpada. Budući da su kante za pseći izmet neophodne za pravilno zbrinjavanje psećeg otpada smatramo da je vrijeme da se ovaj problem ponovo razmotri. U svrhu ispunjenja tog cilja provesti ćemo predavanja i istraživanje kojim ćemo ispitali mišljenje građana, kako bi na temelju dobivenih rezultata utvrdili postoji li potreba za postavljanje kanti za pseći izmet.

Projektom se žele zamijeniti znakovi zabrane za pse s adekvatnim kantama za zbrinjavanje psećeg izmeta što bi rezultiralo s više ‘dog friendly’ javnih površina čistih od psećih ’nagaznih mina’ na zadovoljstvo građana grada Zadra, turista i vlasnika pasa. Vlasnicima pasa na ovaj način želi se omogućiti bezbrižna šetnja njihovih ljubimaca, kao i pristup posebno označenim javnim površinama za pse koji istovremeno omogućuju i komunalni standard koji će zadovoljiti i ostale građane.

Pozivamo Vas da se priključite zanimljivim predavanjima 22 rujna. 2016 s početkom u 17. 30 sati u prostorijama udruge, Šibenska 4c Bili brig.

30 – Predstavljanje projekta i upoznavanje građana s ciljevima projekta – Marta Pintur, voditeljica projekta i dopredsjednica Udruge za ruralni razvoj Ravni kotari
50 – „Pas u urbanoj sredini“ – Branko Šare predsjednik Hrvatskog kinološkog saveza
30 „Važnost zbrinjavanja psećeg izmeta za zaštitu okoliša , zdravlje ljudi i kućnih ljubimaca“ dr.vet. Marija Plenković
Zbog ograničih kapaciteta prostorija osigurajte svoje mjesto na vrijeme prijavom na udurgazaruralnirazvojrk@gmail.com ili 023 233 170.